Hopp til hovedinnhold

Slik bruker du leverandørportalen

I uustatus.no kan private leverandører opprette leverandørvurderinger som offentlige virksomheter tar i bruk for å lage tilgjengelighetserklæringer for sine ikt-løsninger.

Opprettet: 26. mai 2025 Sist endret: 10. september 2025

Hva er leverandørportalen?

Leverandørportalen gjør det mulig for leverandører å utarbeide tilgjengelighetsinformasjon for sine ikt-løsninger rett i uustatus.no, som offentlige virksomheter kan gjenbruke i sine tilgjengelighetserklæringer.

Leverandørene får med dette direkte tilgang til uustatus.no for de løsningene de tilbyr kunder i offentlig sektor. De kan nå dele testresultat og samsvarsdata ett sted, noe som vil forenkle prosessen og spare tid for begge parter. Det er bare offentlige virksomheter som logger inn i uustatus.no som kan søke opp og finne leverandørvurderinger.

Leverandørportalen er gratis, og det er opp til leverandørene å ta den i bruk.

Hvordan få tilgang til leverandørportalen?

  • Send e-post med virksomheten sitt norske organisasjonsnummer til post@uutilsynet.no.
    • I retur vil du få en e-post med PIN-kode.
  • Logg inn på uustatus.no med ID-porten, organisasjonsnummer og PIN-kode.

Merk: Første gang du logger inn som leverandør i uustatus.no blir du bedt om å godta brukervilkår for løsningen. Du kan også lese brukervilkårene ved å trykke på denne lenken.

Hvordan lage leverandørvurdering?

Etter at du har logget inn i uustatus.no oppretter du en ny leverandørvurdering ved å trykke på "Ny vurdering". Deretter velger du om vurderingen skal gjelde for et nettsted eller en app. I skjemaet for vurdering så legger du først inn informasjon om løsningen, for så å legge inn samsvarsdata for de ulike WCAG-kravene. Det lønner seg å gjennomføre uu-test av løsniningen før du oppretter leverandørvurderingen. Du kan lese mer om testing av løsninger på nettsiden om hvordan man lager tilgjengelighetserklæringer.

Etter at du har lagt inn samsvardata for de ulike WCAG-kravene for løsningen bekrefter du at innholdet i leverandørvurderingen er korrekt. Når du har bekreftet at innholdet er korrekt vil du få melding om at leverandørvurderingen er produsert. Når det er gjort vil alle offentlige virksomheter kunne søke opp og finne leverandørvurderingen etter de har logget inn i uustatus.no og valgt Ny erklæring.

Hvem har ansvaret for innholdet i en leverandørvurdering?

En leverandørvurdering er leverandørens vurdering av universell utforming. Offentlige virksomheter kan bruke leverandørvurderinger i arbeidet med å lage tilgjengelighetserklæringer. Det er den offentlige virksomheten som er ansvarlig for den ferdige tilgjengelighetserklæringen som publiseres. En leverandørvurdering kan ikke publiseres.